BIEŻĄCY NUMER:

Gazeta Warszawska

Bronek i Donek
PUBLICYŚCI:

 

Polecane strony:


Zapotrzebowanie kobiety na żelazo
Marzena Wielgosz   
wtorek, 08 lutego 2011 16:58


Żelazo to niezbędny minerał w organizmie każdego człowieka. Kobietom jest on równie potrzebny co powietrze, ze względu na jego niedobory po mięsiączce. Natomiast deficyt żelaza u kobiet przed menopauzą może przyczynić się dyskomfortu podczas klimakterium. Jakie są objawy deficytu żelaza w organizmie? Jakie są objawy jego niedoboru? Oto porcja solidnej wiedzy o żelazie i jego roli w organizmie. Ze względu na cykl miesiączkowy, zapotrzebowanie kobiet na witaminy i minerały koncentruje się na witaminach z grupy B, magnezie oraz żelazie...

 


Żelazo w jedzeniu

Oto przykłady produktów bogatych w żelazo: melasa, uboczny produkt wytwarzania cukru, sól, śliwki, morele suszone, orzechy, nasiona dyni, słonecznika, rodzynki, kiełki pszenicy, razowy chleb z pełnego przemiału, otręby. Dzienne zapotrzebowanie na żelazo wynosi 15 mg. Natomiast dzienne zapotrzebowanie kobiety na żelazo wynosi 18 mg. Żelazo jest niezbędnym pierwiastkiem, który można znaleźć w czerwonym mięsie i pewnych owocach i warzywach. Organizmowi żelazo jest potrzebne w celu tworzenia hemoglobiny, protein w komórkach mięśniowych i jest niezbędne dla niektórych enzymów, które kierują reakcjami chemicznymi organizmu. W szpiku kostnym żelazo jest także wykorzystywane w tworzeniu hemoglobiny, (substancji chemicznej transportującej tlen w krwinkach czerwonych). Jeśli poziom żelaza za bardzo obniża się to powoduje anemię – deficyt żelaza. Kiedy się to dzieje, krwinki czerwone stają się mniejsze niż normalnie i zawierają mniej hemoglobiny. Deficyt żelaza może wystąpić zarówno u bardzo małych dzieci, jak i dorastającej młodzieży oraz kobiet w ciąży ze względu na wysokie zapotrzebowanie na żelazo związane z szybkim rozwojem. Deficyt żelaza występuje szczególnie u kobiet w okresie przed menopauzą ze względu na regularne utraty żelaza podczas cyklów menstruacyjnych.

Niedobory żelaza
Niedobory żelaza mogą być również wynikiem: nieprawidłowej diety, nieprawidłowej absorpcji żelaza wynikającej z usunięcia części albo całego żołądka lub jelita, zapalenia jelit, choroby trzewnej dorosłych zwana celiakia, chronicznej utraty krwi spowodowanej: nieprawidłowymi cyklami menstruacyjnymi, krwawieniem do moczu lub przewodu żołądkowo-jelitowego, dużym oddaniem krwi, pasożytniczym atakiem tęgoryjca dwunastnicy. Objawy niedoboru żelaza: brak apetytu, cienkie włosy, blade paznokcie, suchość w ustach, zły nastrój, pęknięcia w kącikach ust.

Polecany preparat

Polecanym preparatem jest Floradix Żelazo i witaminy – odżywczy tonik, będący źródłem naturalnego żelaza, wyciągów ze starannie dobranych ziół, smacznych soków owocowych, witamin, kultur drożdży, alg oceanicznych, kiełków pszenicy i dzikiej róży. Floradix jest adresowany głównie
dla kobiet: przemęczonych, odchudzających się, aktywnych, w ciąży, w okresie laktacji. Żelazo to pierwiastek ogromnie ważny dla organizmu i zwykle dostarczany jest wraz z pożywieniem. Ale nie całe żelazo dostarczane w ten sposób jest przyswajane. Przyswajalność żelaza zawartego w preparacie Floradix jest wysoka – między innymi dzięki obecności w nim wyselekcjonowanych wyciągów roślinnych i witamin. Tonik Floradix to produkt całkowicie naturalny. Nie zawiera alkoholu, sztucznych barwników, konserwantów ani żadnych dodatków syntetycznych. Nie powoduje zaparć. Jest smacznym i zdrowym uzupełnieniem codziennej diety. Producentem jest Niemiecka Firma Salus Naturalnie dba o nasze zdrowie od 1916 roku. W swojej ojczyźnie od wielu lat cieszy się uznaniem i zaufaniem. Obecnie firma zatrudnia 250 pracowników, ma własne plantacje roślin (m.in. na czystych ekologicznie obszarach w Chile) oraz własne laboratoria. Tonik Floradix wytwarza od 50 lat.

 

 

źródło: abczdrowie.pl/materiały własne

 
Sapienti sat, czyli: mądrej głowie dość dwie słowie

Usłużne bałwochwalstwo dzisiejszych władców III RP, ich głupota i niewierność wobec prawa Bożego, mimo deklarowanej i praktykowanej świętokradzko wiary, może prowadzić do kolejnego, piątego już rozbioru Polski, bo ryba psuje się od głowy, zwłaszcza, gdy taką głowę wybiera. Ostatnio popisała się swoją głupotą prezydent Warszawy, karząc za dobro i nagradzając za zło w sprawach w prof. Bogdana Chazana i sodomskiej tęczy.

 
Zjednoczenie prawicy. Idzie ku lepszemu?

W minioną sobotę (tj. 19 lipca br.) w ramach zgromadzenia obywatelskiego „Czas na zmiany” i ku wielkiemu zaskoczeniu opinii publicznej Prawo i Sprawiedliwość podpisało polityczne porozumienie z Solidarną Polską i Polską Razem. Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin złożyli podpisy na dokumencie, którego celem jest trwałe zjednoczenie polskiej prawicy. Czy takie zjednoczenie jest w ogóle możliwe? 

 
Kościół jako znak sprzeciwu

Chrystus zmartwychwstały ukazuje się uczniom i przyjaciołom, nie ukazuje się tym, którzy skazali Go na śmierć i ukrzyżowanie. Jednak i oni – wrogowie prawdy, są powiadomieni o tym, czego doświadczyli żołnierze strzegący grobu. Nie idą do grobu, nie chcą dowiedzieć się, co naprawdę się wydarzyło, ale od razu sięgają po argument kłamstwa i korupcji: „dali żołnierzom sporo pieniędzy i rzekli: „rozpowiadajcie tak: Jego uczniowie przyszyli w nocy i wykradli Go gdyśmy spali. 

 
Za krzywdę tych biednych dzieci NIECH WAS PIEKŁO POCHŁONIE!

Jesteście od tego, żeby służyć chorym dzieciom, żeby zapewnić im lekarstwa, rehabilitację, opiekę medyczną i wszelką pomoc! To jest wasz – polityczne kundle – psi obowiązek. Każdy z was to przysięgał na początku kadencji Sejmu. Większość do tej przysięgi dodała Boga. 

Wiedzcie, że On patrzy z góry i prędzej czy później nadejdzie i dla was Dzień Sądu Ostatecznego. A do Najwyższego Sędziego nie dodzwoni się żaden wasz kumpel, żeby ustalić wynik rozprawy. Niech piekło was wszystkich pochłonie!

 
Polacy o rządzie w  Kijowie z twarzą Bandery

 

Już dawno głos z Nowogrodzkiej nie rozminął się tak znacząco z opiniami własnej bazy członków i sympatyków. Cena za wybór linii Sakiewicza i PiS-owskich salonowych socjologów z dawnej Unii Wolności, a nie ks. Isakowicza-Zaleskiego może okazać się dla Jarosława Kaczyńskiego i jego planów wzięcia odpowiedzialności za Polskę w 2015 r. bardzo wysoka. A czasu na ewentualną korektę ukraińskiego (probanderowskiego) błędu pozostało bardzo niewiele.

 
Mają nas za bydło i idiotów?

Odnoszę wrażenie, że żyjemy w jakiejś rzeczywistości podstawionej lub jesteśmy widzami jakiegoś tasiemcowego politycznego serialu, w którym każdy aktor za odpowiednią gażę w jednym odcinku może zagrać bohaterskiego policjanta, a już nazajutrz wcielić się w tropionego przez stróżów prawa złodzieja.

 
Słuchaj Jezu, jak Cię błaga lud

Jeżeli człowiek chce stwarzać siebie sam (wg ideologii gender), produkować ludzi sam (metodą in vitro), uszczęśliwiać siebie i niektórych po swojemu (na drodze posiadania, przyjemności, znaczenia), idzie drogą do nikąd, niszczy wspólnotę z Bogiem i z ludźmi, nawiązuje wspólnictwo z demonami, bo diabeł pierwszy powiedział: „non serviam – nie będę służyć”.

 
Czas na polski Majdan?

 

Ukraina pokazała, co należy zrobić z władzą która nie słucha Narodu

Ostatnie wydarzenia na Ukrainie powinny pokazać naszym władzom, co może się stać, jeśli Tusk nadal będzie niszczył polskie rodziny, wprowadzał chore lewackie ideologie, jeśli jeszcze raz wyśle uzbrojoną w broń policję i prowokatorów na uczestników kolejnego patriotycznego Marszu Niepodległości. Ukraińcy pokazali, że gdy zostanie ranna albo zginie chociaż jedna osoba – Narodu nikt i nic nie powstrzyma.

 
Odwagi, Polsko walcząca!

 

W Ewangelii niedzielnej 9 lutego (Mt 5, 13-18) Jezus porównuje swoich uczniów do soli i do światła. Sól daje smak i trwałość pożywieniu, światło wydobywa z ciemności kształty i kolory, pozwala dostrzec drogę i odległość, daje właściwą orientację, jak ominąć przeszkody.