W najnowszym wydaniu:

01
Warszawska Gazeta 01/2023

Odszedł skromny pracownik Winnicy Pańskiej

Benedykt XVI umierał inaczej niż Jan Paweł II. Świat wiedział, że odchodzi, ale nie towarzyszył mu w ostatnich godzinach na ziemi. Ostatnie słowa papieża, skromnego pracownika Winnicy Pańskiej, były modlitwą i brzmiały: „Jezu, kocham Cię”.

Joseph Ratzinger urodził się 16 kwietnia 1927 roku w bawarskim Marktl, w rodzinie wiejskiego żandarma w stopniu komisarza. Miał starszego o trzy lata brata Georga i siostrę Marię – starszą o sześć lat. Rodzina była bardzo wierząca. Ojciec przyszłego papieża w niedzielę trzykrotnie uczęszczał na mszę świętą, a Joseph i Georg od najmłodszych lat zapowiadali, że zostaną księżmi. Ich siostra, Maria Ratzinger, nigdy nie wyszła za mąż, była gospodynią Josepha aż do śmierci w 1991 r.

Ojciec przyszłego papieża, jak wielu Bawarczyków, był przeciwny hitlerowcom, więc po dojściu do władzy Hitlera rodzina kilkakrotnie musiała zmieniać miejsce zamieszkania. Joseph Ratzinger w czasie wojny został przymusowo wcielony do Hitlerjugend i do wojska, z którego zdezerterował. W 1945 roku Ratzinger wraz z bratem wstąpili do katolickiego seminarium duchownego we Freising i na studia w Herzogliches Georgianum na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium. 29 czerwca 1951 r. on i jego brat zostali wyświęceni na kapłanów.