W wydaniu

Czy Maciej Stuhr podbije Hollywood?

Maciej Stuhr wyraźnie zwiększył swoją celebrycką aktywność, jak gdyby...

Wyjątkowy łajdak

Nie ma już żadnych wątpliwości, że Tusk ma Polaków...

Wendeta przeciwko Polsce

Patryk Jaki dla portalu wPolityce.pl o wniosku KE do...

Więźniowie nieszczepieni

Po wprowadzeniu stanu wojennego rząd przystąpił do brutalnej rozprawy...

Imperatorowa odchodzi, imperium zostaje

W Niemczech kończy się era kanclerz Angeli Merkel, a więc...

Dwadzieścia lat po 9/11

Mając na uwadze wspomnienia z 11 września i dowody z procesów terrorystów,...

Bycie autorytetem nakłada pewne obowiązki

ks. prof. Paweł Bortkiewicz, TChr, na antenie PCh24 TV:...

To oznacza likwidację państwa polskiego

Rafał Ziemkiewicz dla portalu RadioMaryja.pl: Mimo że mamy stosowne...

Wielka Brytania wyrywa się z kowidowego szaleństwa

Co prawda jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale jest...

Kasta nadzwyczajnych kretynów

Okazuje się, że satanista Adam Darski „Nergal” może spać...

Bernstein-Niemirowski-Modzelewski-Kurski

Pradziadek – zamożny Żyd kupujący na licytacji skonfiskowany majątek szlacheckiej rodziny polskiej i zmieniający nazwisko. Babcia – Żydówka pod zmienionym nazwiskiem, wychodząca za Polaka. Jej brat – syjonistyczny działacz żydowski, sprzeciwiający się przyznaniu Polsce po I wojnie światowej Kresów i przekłamujący dane etnograficzne. Dziadek – ziemianin, co do którego brak szczegółów dotyczących posiadanego majątku. Matka – wieloletni sędzia czasu PRL. Rodzony brat – funkcjonariusz Adama Michnika. Oto drzewo genealogiczne Jacka Kurskiego, prezesa TVP.

O Jacku Kurskim zrobiło się głośno za sprawą Tuskowego dziadka z Wehrmachtu i brata Jarosława, prawej ręki Adama Michnika. Dziwnym jednak trafem obaj bracia jak ognia unikają opowiadania o swojej rodzinie, a jeśli już zaczynają, to prezentują bardzo mocno wygładzoną wersję jej losów. A szkoda, bo jak się okazuje, nie brakowało w tej historii zmiany nazwisk z żydowskich na polskie, i komunizmu, i syjonizmu, i działania na szkodę Polski. Ale po kolei.
Matką Jacka i Jarosława Kurskich była nieżyjąca już Anna Kurska z domu Modzelewska. Na świat przyszła w 1929 r. we Lwowie. Modzelewski to nazwisko szlacheckie, a jeśli wierzyć herbarzom (i Heroldii Królestwa Polskiego), jego korzenie sięgają czasów sprzed bitwy pod Grunwaldem. Problem w tym, że w przypadku Anny Kurskiej i jej przodków do tych korzeni trudno byłoby dojść. Za to cofnięcie się tylko o jedno pokolenie sprawia, że robi się ciekawie.
Ojcem Anny Kurskiej i dziadkiem obu braci był Tadeusz Modzelewski, syn Narcyza Modzelewskiego i Klary z domu Weydlich. Tadeusz Modzelewski ożenił się z Teodorą Niemirowską, a tak naprawdę – Teodorą Bernstein, córką Żyda Józefa Bernsteina i jego żony Anny Sommerstein, którzy przyjęli polskie nazwisko Niemirowscy. Teodora Bernstein-Niemirowska-Modzelewska z zawodu była regionalistką i badaczką haftów, tkanin oraz strojów Warmii i Mazur. Z pochodzenia babcia braci Kurskich była więc Żydówką o zmienionym nazwisku. Jeśli przyjąć, zgodnie z tradycją tego narodu, że żydowskie pochodzenie dziedziczy się po matce, to obaj bracia właśnie takie mają. To nie koniec ich rodzinnej historii.