W najnowszym wydaniu:

Warszawska_Gazeta_04_2023

Bernstein-Niemirowski-Modzelewski-Kurski

Pradziadek – zamożny Żyd kupujący na licytacji skonfiskowany majątek szlacheckiej rodziny polskiej i zmieniający nazwisko. Babcia – Żydówka pod zmienionym nazwiskiem, wychodząca za Polaka. Jej brat – syjonistyczny działacz żydowski, sprzeciwiający się przyznaniu Polsce po I wojnie światowej Kresów i przekłamujący dane etnograficzne. Dziadek – ziemianin, co do którego brak szczegółów dotyczących posiadanego majątku. Matka – wieloletni sędzia czasu PRL. Rodzony brat – funkcjonariusz Adama Michnika. Oto drzewo genealogiczne Jacka Kurskiego, prezesa TVP.

O Jacku Kurskim zrobiło się głośno za sprawą Tuskowego dziadka z Wehrmachtu i brata Jarosława, prawej ręki Adama Michnika. Dziwnym jednak trafem obaj bracia jak ognia unikają opowiadania o swojej rodzinie, a jeśli już zaczynają, to prezentują bardzo mocno wygładzoną wersję jej losów. A szkoda, bo jak się okazuje, nie brakowało w tej historii zmiany nazwisk z żydowskich na polskie, i komunizmu, i syjonizmu, i działania na szkodę Polski. Ale po kolei.
Matką Jacka i Jarosława Kurskich była nieżyjąca już Anna Kurska z domu Modzelewska. Na świat przyszła w 1929 r. we Lwowie. Modzelewski to nazwisko szlacheckie, a jeśli wierzyć herbarzom (i Heroldii Królestwa Polskiego), jego korzenie sięgają czasów sprzed bitwy pod Grunwaldem. Problem w tym, że w przypadku Anny Kurskiej i jej przodków do tych korzeni trudno byłoby dojść. Za to cofnięcie się tylko o jedno pokolenie sprawia, że robi się ciekawie.
Ojcem Anny Kurskiej i dziadkiem obu braci był Tadeusz Modzelewski, syn Narcyza Modzelewskiego i Klary z domu Weydlich. Tadeusz Modzelewski ożenił się z Teodorą Niemirowską, a tak naprawdę – Teodorą Bernstein, córką Żyda Józefa Bernsteina i jego żony Anny Sommerstein, którzy przyjęli polskie nazwisko Niemirowscy. Teodora Bernstein-Niemirowska-Modzelewska z zawodu była regionalistką i badaczką haftów, tkanin oraz strojów Warmii i Mazur. Z pochodzenia babcia braci Kurskich była więc Żydówką o zmienionym nazwisku. Jeśli przyjąć, zgodnie z tradycją tego narodu, że żydowskie pochodzenie dziedziczy się po matce, to obaj bracia właśnie takie mają. To nie koniec ich rodzinnej historii.