Lipnica Murowana opasana jest dwoma wsiami: od zachodu Lipnicą Górną, a od wschodu Lipnicą Dolną, ciągnącymi się po obu brzegach Uszwicy. Położona jest w kotlinie otoczonej lesistymi wzgórzami, zachwyca widokami i świętością. Stąd wywodzi się św. Szymon, tu dorastały do świętości św. Urszula Ledóchowska i jej siostra – bł. Maria Teresa. Historia Lipnicy Murowanej sięga 1326 r., kiedy król Władysław Łokietek lokował tu miasto na prawie średzkim; miejscowość utraciła te prawa w 1934 r. W czasie II wojny działał tu I batalion 12 Pułku Armii Krajowej Ziemi Bocheńskiej, dowodzony przez por. Józefa Wieciecha. 26 lipca 1944 r. 36 jego żołnierzy dokonało brawurowej akcji odbicia 128 więźniów trzymanych w Nowym Wiśniczu. Akcja odbyła się w przeddzień wywiezienia ich do obozów zagłady. W odwecie 29 października 1944 r. Niemcy wraz z jednostkami „własowców” przeprowadzili pacyfikację wsi: Lipnica Górna, Lipnica Dolna i Lipnica Murowana.’
Święty Szymon
Urodzonego w Lipnicy Murowanej św. Szymona obdarzono tytułem Spragnionego Zbawienia Wszystkich. Data jego urodzin nie jest znana. Ustalono jedynie, że miało to miejsce między 1438 a 1440 r. Średniowieczne podanie wskazuje, że kaplica pw. św. Leonarda na miejscowym cmentarzu wzniesiona została właśnie przez Szymona z Lipnicy, członka zgromadzenia bernardynów. Przyszły święty był człowiekiem wielkiej wiary i modlitwy. Według jego biografa Skrobkowica: „Prócz nieba nie zwracał oczu na nic, nie dotykał spraw innych”. Był też Szymon pierwszym wśród Braci Mniejszych, który został kaznodzieją wawelskiej katedry (1463 r.). Pielgrzymował do Włoch i Ziemi Świętej, a jako misjonarz posługiwał głównie w krajach wschodnich. Znana jest też niezwykle oddana służba o. Szymona ludziom dotkniętym epidemią cholery w Krakowie. Sam również się zaraził i w wyniku tego zmarł 18 lipca 1482 r.
Sanktuarium
Święty Szymon dbał o wiernych również po śmierci. Jego czciciele, proszący go o wstawiennictwo, doznawali wielu łask. Doświadczali cudownych uzdrowień na ciele i duszy. To powodowało, że kult świętego z Lipnicy Murowanej szybko się szerzył, i z pewnością przyczyniło się do decyzji papieża Innocentego XI, który 24 lutego 1685 r. dokonał beatyfikacji Szymona. Sława cudownych uzdrowień za wstawiennictwem św. Szymona dotarła też do króla Władysława IV. Stał się on inicjatorem budowy murowanego kościoła, którego fundatorem został Stanisław Lubomirski. Było to jego wotum za zwycięstwo pod Chocimiem. Kościół został zbudowany w latach 1636-48, w miejscu rodzinnego domu świętego. W XVI w. obok świątyni wykopano studzienkę. Woda z niej czerpana do dziś ma opinię skutecznej w leczeniu wielu chorób, zwłaszcza: oczu, gardła i niepłodności kobiecej. W 1923 r. w tylnej części głównego ołtarza umieszczono relikwie św. Szymona. Kanonizacja świętego z Lipnicy Murowanej odbyła się 3 czerwca 2007 r. w Watykanie. Dokonał jej papież Benedykt XVI.