W najnowszym wydaniu:

01

Trądzik na brodzie – jak sobie z nim radzić?

Uporczywe pryszcze na całej twarzy pojawiają się w różnym wieku i mogą mieć różnorodne podłoże. Czasami są to podskórne wypryski, innym razem krostki pojawiające się na powierzchni skóry i przybierające różne formy. Grudki te wyglądają nieestetycznie i znacznie wpływają na nasz komfort fizyczny oraz psychiczny. Czasami możemy spotkać się z krostkami na brodzie. Jak sobie z nimi radzić? Podpowiadamy.

Co może powodować trądzik na brodzie?

Dbanie o skórę nie jest wcale takie proste, a niektóre czynniki wywołujące pryszcze nie są zależne od nas. Warto także wiedzieć, że pewne choroby i dolegliwości, z którymi zmaga się nasz organizm, mają realny wpływ na to, jak wygląda nasza cera. Przede wszystkim stres – bezpośrednio oddziałuje na głębsze warstwy skóry, podobnie jak chroniczne zmęczenie.

Dodatkowo brak odpowiedniej higieny może przyczynić się do powstawania niedoskonałości. Często zapominamy o dokładnym oczyszczaniu cery, co w rezultacie prowadzi do blokowania ujść gruczołów. Nieodpowiednia dieta oraz używki, takie jak alkohol czy papierosy to kolejne z czynników, które negatywnie wpływają na kondycję naszej cery. Podobnie jak zanieczyszczenie środowiska i słabej jakości powietrze źle oddziałuje na głębokie partie naskórka. Nie można także zapominać o wszelkiego rodzaju chorobach towarzyszących.

Trądzik na brodzie i jego rodzaje

Grudki na skórze mogą powstawać z różnych przyczyn, ale mogą też przybierać różne formy. Niektóre z nich łatwo da się zniwelować i nie pozostają po nich nieestetyczne ślady. Są jednak takie, które mogą przerodzić się nawet w stany zapalne, które o wiele trudniej się goją. Zaskórniki otwarte to niewielkie, czarne kropki ulokowane na naszej skórze. Ich charakterystyczny wygląd związany jest z efektem utleniania sebum zatykającego ujścia gruczołów łojowych. Z kolei te zamknięte są nieco trudniejsze w usuwaniu, ponieważ znajdują się pod skórą.

Nieestetyczna grudka występuje również w przypadku atopowego zapalenia skóry. Jest szczególnie zauważalna ze względu na swój kształt i wypukłości. Trudno jest ją ukryć pod kosmetykami kolorowymi. Z kolei krostka często bywa wypełniona tak zwaną treścią ropną. Jej występowanie często powoduje duży dyskomfort oraz chęć szybkiego pozbycia się zmiany poprzez jej wyciśnięcie. Nie jest to jednak najlepszy pomysł, ponieważ mogą pozostawać po tym procesie nieestetyczne blizny.

Jak pozbyć się trądziku na brodzie?

Jeżeli chcemy szybko zaradzić pojawiającym się kolejnym wypryskom, dobrze będzie udać się do dermatologa. Pomoże on w określeniu stopnia zmian i zleci odpowiednią kurację. Zwykle przepisywane są preparaty punktowe, które mają za zadanie wysuszyć krostkę i spowodować, że zniknie ona samoistnie. Jeśli jednak trądzik na brodzie utrzymuje się dłużej, zlecane są zwykle dodatkowe badania krwi, które mają wspomóc lekarza w dokładnym oszacowaniu problemu. Warto także pamiętać o odpowiednim nawilżaniu skóry, aby nie pozostawiać jej przesuszonej. Może to spowodować pękanie naskórka i ból.