W najnowszym wydaniu:

Warszawska_Gazeta_04_2023

Czy Warszawie grozi bezrobocie? Gdzie jest praca w stolicy?

Bezrobocie to zjawisko, które w dłuższej perspektywie niesie bardzo negatywne skutki – zarówno dla jednostki, jak i dla całego społeczeństwa. Z problemem mierzą się osoby w każdym wieku i o różnym stopniu wykształcenia. Jak ta sytuacja wygląda w stolicy Polski, gdzie koszty utrzymania są bardzo wysokie? Czy Warszawie grozi kryzys bezrobocia?

Bezrobocie w Polsce

Mogłoby się wydawać, że w związku z towarzyszącymi światowej gospodarce trudnościami pandemicznymi i wojennymi problem bezrobocia będzie narastał. W Polsce dane prezentują się jednak dość optymistycznie, ponieważ okazuje się, że odsetek osób niezatrudnionych stale maleje. Dane te łatwo zaobserwować na podstawie wyników badań Głównego Urzędu Statystycznego.

Jeszcze dekadę temu stopa bezrobocia wynosiła w niektórych miesiącach nawet kilkanaście procent. Dane z drugiej połowy 2022 roku prezentują poziom bezrobocia o ponad połowę mniejszy. Stopy wynoszą około 5,1-5,2 proc. Jeśli chodzi o samą Warszawę, to wyniki wyglądają jeszcze lepiej, niż w perspektywie całego kraju. Stopa bezrobocia w stolicy w drugiej połowie 2022 roku to około 1,5 proc., przy czym warto też pamiętać o sporej liczbie osób z Ukrainy.

Stopa bezrobocia na poziomie 1,5 proc. w Warszawie oznaczała pod koniec listopada 2022 roku dokładnie 20763 osoby zarejestrowane w urzędzie pracy.

Gdzie szukać pracy w Warszawie?

Zarówno osoby bezrobotne, jak i te chcące zmienić miejsce zatrudnienia, często poszukują pracy w stolicy. Najprostszym medium do poszukiwania ofert jest internet. Szczególną uwagę warto zwrócić na ogłoszenia pracy na Gowork.pl – to strona, na której znajdują się tysiące ofert z wielu branż. Da się tam wyszukać zarówno ogłoszenia o pracę fizyczną, jak i biurową czy zdalną. Na portalu każdy znajdzie coś, co spełni jego oczekiwania.

Podczas poszukiwań można segregować i filtrować propozycje na podstawie wielu aspektów. Jednym z nich jest tryb pracy, która może być zdalna, stacjonarna, hybrydowa czy mobilna. Wyszukiwania da się filtrować ze względu na wymiar godzinowy. Istnieją takie możliwości jak praca na pełny etat, pół etatu, a także staże czy praktyki. Warto zaznaczyć również preferowaną formę zatrudnienia. Wśród nich wyróżnia się: umowę o pracę, umowę zlecenie, umowę o dzieło czy kontrakt B2B.

Najważniejszym kryterium jest jednak dział, w jakim chce się pracować. Na GoWork znajdują się ogłoszenia dotyczące m.in. bankowości, administracji, ochrony środowiska, edukacji, księgowości, gastronomii, grafiki, marketingu, opieki zdrowotnej, transportu czy budownictwa. Ponadto ze względu na potrzeby ostatnich miesięcy powstał także filtr pozwalający na wyświetlenie tylko ofert skierowanych dla osób z Ukrainy.

Czy Warszawie grozi kryzys bezrobocia?

Dotychczasowe obserwacje i badania ekspertów nie wskazują na to, aby w najbliższej przyszłości, czyli w 2023 roku, miało dojść do kryzysu bezrobocia w Warszawie czy nawet całej Polsce. Gospodarka się zmienia i chociaż jej stan nie jest najlepszy, to nie będzie on powodować dużych zmian na rynku pracy. Przedstawiciele Polskiego Instytutu Ekonomicznego mówią o spowolnieniu gospodarczym, ale nie o dużych wzrostach stopy bezrobocia.

Może dojść do słabszego rozwoju w branżach, które wykorzystują sporo energii. Wszystko w związku z jej rosnącymi cenami. Mówi się także o mniejszym zapotrzebowaniu na usługi budowlane, ponieważ coraz trudniej pozyskać kredyt hipoteczny. Niestety, wszystko wskazuje na to, że podwyżki wynagrodzeń nie będą w stanie nadążyć za rosnącą inflacją. W związku z tymi procesami wskaźnik bezrobocia może się nieco podnieść, ale nie będą to kryzysowe różnice.

W jakich obszarach najlepiej szukać pracy w stolicy?

Ofert pracy w Warszawie jest sporo, ale zapotrzebowanie na nowych pracowników w każdej branży wygląda inaczej. Według wyliczeń Barometru Zawodów zatrudnienie najłatwiej znajdują aktualnie m.in. robotnicy budowlani, listonosze, maszyniści, pracownicy służb mundurowych, osoby sprzątające, lekarze czy pracownicy IT. Wiele zależy również od wymagań konkretnego stanowiska oraz doświadczenia kandydata. Ponadto ze znalezieniem pracy nie powinni mieć problemu nauczyciele czy pracownicy z doświadczeniem produkcyjnym.

Jakie są średnie zarobki w Warszawie?

Średnia zarobków w Warszawie jest wyższa niż ogólna średnia w całym kraju. Wynika to zarówno z wielu możliwości zawodowych w stolicy, jak i z kosztów utrzymania, które są jednymi z najwyższych w Polsce. Główny Urząd Statystyczny podaje regularnie wysokość średnich zarobków w dziale przedsiębiorstw. W drugiej połowie 2022 roku w Warszawie kwota ta wynosiła prawie 8000 zł brutto. Daje to nieco ponad 5700 zł netto.

W zestawieniu z całym krajem Warszawa wypada bardzo optymistycznie, ponieważ średnia krajowa w 2022 roku to brutto niespełna 6000 zł. W związku z inflacją i podniesieniem najniższej krajowej pensji zapowiedzi na 2023 rok napawają optymizmem. Średnie zarobki w Polsce według prognoz mają podnieść się o około 1000 zł.

Skąd bierze się bezrobocie? Przyczyny

Mianem osób bezrobotnych określa się tych, którzy są w stanie podjąć zatrudnienie i wykonywać obowiązki pracownicze oraz są w wieku produkcyjnym. Wiek produkcyjny w przypadku kobiet to 18-60 lat, a u mężczyzn 18-65 lat. Przyczyn bezrobocia może być mnóstwo – od tych dotyczących jednostki, aż po te mające znacznie większą skalę.

Bezrobocie bierze się m.in. ze spadku popytu na konkretny produkt czy wysokich świadczeń dla osób niezatrudnionych. Niekiedy zdarza się również, że trudno znaleźć odpowiednio wykwalifikowanych kandydatów z doświadczeniem, którzy mogliby zasilać szeregi przedsiębiorstw. Kłopotem może być wyż demograficzny i sytuacja, w której osób szukających pracy jest znacznie więcej, niż samych ofert.

Poziom kształcenia także ma wpływ na to, jak wygląda bezrobocie w danym kraju. Jeśli ludzie nie są właściwie uczeni do poszczególnych zawodów, to trudniej im znaleźć pracę. Problem bezrobocia niekiedy ma swoje źródła w prawie, a dokładniej w tym, jakie koszty za pracownika musi ponieść pracodawca. Zdarza się, że przedsiębiorców nie stać na pozyskiwanie nowych osób do pracy.

Niekiedy zdarzają się osoby, które po prostu nie chcą podjąć pracy. Czasami niewłaściwie szukają zatrudnienia lub otrzymują propozycje zupełnie niezwiązane z ich umiejętnościami czy kwalifikacjami. Ze względu na przyczyny bezrobocia wyróżnia się jego pięć rodzajów:

  • frykcyjne – krótkotrwałe, związane ze zbyt małą liczbą miejsc pracy;
  • strukturalne – długotrwałe, związane często ze zbyt niskimi kwalifikacjami kandydatów;
  • koniunkturalne – pojawia się cyklicznie, a wpływają na nie zmiany gospodarcze i różnice w popycie na usługi i produkty;
  • technologiczne – pojawia się wtedy, kiedy zmiany technologiczne wyprzedzają umiejętności kandydatów;
  • sezonowe – pojawia się w związku z tym, że niektóre zajęcia wymagają pracy jedynie w ściśle określonych okresach.

Skutki bezrobocia dla jednostki i społeczeństwa

Skutki bezrobocia, podobnie jak przyczyny, dotyczą i jednostki, i społeczeństwa. Podstawowym problemem dla osoby bezrobotnej jest to, że nie otrzymuje wynagrodzenia i nie ma wystarczających środków na to, aby się utrzymać. To kłopotliwe szczególnie w dużych miastach, takich jak Warszawa, gdzie opłaty są bardzo wysokie.

Wskutek bezrobocia traci się nabyte wcześniej kompetencje, a niektórych zawodów po upływie określonego czasu nie da się już wykonywać. Kłopoty finansowe i poczucie regresu zawodowego u wielu osób przyczyniają się do wzrostu napięcia i poczucia wyalienowania. Są w stanie powodować nawet poważne problemy psychiczne. Rozwój bezrobocia to równocześnie rozwój ubóstwa i pogarszająca się sytuacja ekonomiczna kraju.

Im większe bezrobocie, tym słabszy rozwój wielu obszarów gospodarki. Zakłady produkcyjne nie pracują ze swoją potencjalną intensywnością. Coraz więcej pieniędzy państwowych wędruje na zasiłki. Wiele osób podejmuje pracę „na czarno”. Nie ma wtedy ubezpieczenia i nie odprowadza podatków. Niesie to negatywne konsekwencje zarówno dla nich samych, jak i dla całego państwa.