W najnowszym wydaniu:

01

U KRÓLA JANA NA PODWÓRKU

Na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu piwa raczej nie wypijemy. Natomiast „jasnym z pianką” możemy się delektować pod krużgankami „małego Wawelu”, czyli na dziedzińcu Kamienicy Królewskiej przy Rynku we Lwowie. Budynek ten rozbudował i bywał w nim wielokrotnie król Jan III Sobieski.

Na początku czerwca Ukraina poluzowała epidemiczne zasady wjazdu obywateli innych państw na jej terytorium. Obecnie wystarczy wykonanie przed podróżą tańszego testu antygenowego, natomiast osoby, które zdecydowały się zaszczepić przeciw COVID-19 mogą pojechać do Lwowa i wrócić do kraju bez żadnych testów. To sprawiło, że we Lwowie po długiej przerwie znów pojawili się polscy turyści, zatem czas wrócić do naszego cyklu „Lwów na widelcu”.
Z wszystkich pierzei lwowskiego Rynku chyba najcenniejsza pod względem historycznym jest pierzeja wschodnia. Przy niej mieści się pod nr 9 pierwszy Pałac Arcybiskupów Lwowskich – budynek, którego pierwotnym właścicielem był książę Świdrygiełło, brat Władysława Jagiełły. Ale zaczynając od początku – nr 2 to piękna Kamienica Bandinellich, nr 4 to słynna Czarna Kamienica, a nr 6 to Kamienica Królewska.